Dokumenty

Zapoznaj się z naszymi oraz obowiązującymi dokumentami. Zbiór dokumentów dostępny jest wyłącznie dla członków po zalogowaniu

Przejdź

Co dalej z kartami DiLO od 1 grudnia?

Co dalej z kartami DiLO od 1 grudnia?

Nie wiadomo, jak będzie wyglądało w praktyce wystawianie kart diagnostyki i leczenia onkologicznego po wejściu w życie ustawy o POZ – alarmują lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego.

– Dotychczas karty DiLO wystawiamy logując się do odpowiedniego portalu, według nowych przepisów trzeba będzie najpierw zwrócić się o numer karty do NFZ – wyjaśnia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. – Nie wiadomo w jaki sposób, jakim trybem, ile to zajmie czasu, itd. Ustawa wchodzi w życie już 1 grudnia, ale nie ma do niej przepisów wykonawczych, które precyzowałyby tę kwestię.

Karty DiLO przeznaczone są dla pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej i pozwalają im skorzystać z tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej. W praktyce umożliwiają diagnozę i podjęcie leczenia w krótkim czasie, co w przypadku chorób nowotworowych ma kluczowe znaczenie. Im szybcie rak wykryty, tym większa szansa na jego wyleczenie.