Dokumenty

Zapoznaj się z naszymi oraz obowiązującymi dokumentami. Zbiór dokumentów dostępny jest wyłącznie dla członków po zalogowaniu

Przejdź

Barszcz Sosnowskiego najbardziej niebezpieczny latem

Barszcz Sosnowskiego najbardziej niebezpieczny latem

 

Mimo walki z tąrośliną, sprowadzonądo Polski w latach 50-tych z Kaukazu, wciążmożna znaleźćcałe jej połacie rosnące na łąkach i nieużytkach. Barszcz Sosnowskiego rozpleniłsięw naszym klimacie i wciążstanowi zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i skłonnych do alergii. Najgorsze, że nie trzeba go nawet dotykać, by odczućskutki jego działania. W czasie kwitnienia wygląda jak wyrośnięty koper, ale ma duże liście.

– Ten wygląd może zachęcaćdzieci do zabawy rośliną, dlatego szczególnie musimy uważaćna najmłodszych – przestrzega lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. – Jednak nie tylko dla nich barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny: zawiera silnie drażniące substancje, powodujące oparzenia skóry nawet III stopnia (z martwicą), w skrajnych sytuacjach może doprowadzićdo śmierci. Co gorsza, pęcherze nie zawsze powstająod razu, czasem dopiero po kilku kwadransach. To nie tak, jak np. z pokrzywą, że piecze natychmiast, wiec szybko trzymamy się od niej z daleka. Na skutek kontaktu z barszczem poza oparzeniami mogą pojawićsięprzebarwienia, które gojąsięwiele miesięcy i pozostawiająblizny. Toksyczne olejki eteryczne wydzielane przez roślinę uwalniane sądo powietrza, dlatego działająna drogi oddechowe nawet wówczas, gdy tylko przechodzimy obok. Mogąspowodować  bóle głowy, nudności, wymioty. To objawy zatrucia.

Lekarka podkreśla, że barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny podczas upalnych, słonecznych dni, ponieważpromienie UV wzmagajądziałanie toksycznych substancji. Jak sięzachować, jeśli nie byliśmy dostatecznie ostrożni i jużdoszło do kontaktu z tąrośliną?

– Oparzenia wymagająleczenia, jak w przypadkach oparzeńchemicznych, dlatego trzeba udaćsiędo lekarza – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda. – Nie ma na to domowych sposobów. Zanim otrzymamy fachowąpomoc, powinniśmy jak najszybciej dokładnie spłukaćskóręwodąi mydłem i bezwzględnie unikaćsłońca co najmniej przez 48 godzin. Należy w ten sposób postępowaćnawet wówczas, gdy na skórze nie pojawiły siężadne zmiany, bo pamiętajmy, że barszcz Sosnowskiego może działaćz opóźnieniem.

Barszcz Sosnowskiego nie jest jedyną rośliną, która stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego lekarze radzą: podczas wycieczek w plener lepiej nie dotykać tych gatunków, których nie znamy.